Diasporas latviešu skolēnu dāvana Latvijai simtgadē – lietotne “Tautasdziesmas”

12. septembrī Pasaules brīvo latviešu apvienība (PBLA) laida klajā jaunu lietotni ar nosaukumu “Tautasdziesmas”. Lietotne ir diasporas latviešu skolu bērnu dāvana Latvijai tās simtgadē un ir trīs gadu darba rezultāts. PBLA 2015. gadā diasporā izsludināja akciju “Man dziesmiņu nepietrūka”, – kur trijos akcijas posmos latviešu diasporas skolām bija vispirms jāveido projektus vai uzvedumus par latviešu tautasdziesmām, jābalso par savām mīļākajām tautasdziesmām un 3. posmā sekoja tautasdziesmu video ierakstu izveide; skolu video ieraksti iekļauti lietotnē.

Pēc Amerikas latviešu apvienības Izglītības nozares vadītājas Andras Zommeres domām “šī akcija ir skaists atgādinājums latviešu bērniem visā pasaulē, ka dziesma mūs vieno. Radošais gars un mīlestība pret mūsu tautas bagātību, dziesmu, parādījās gan skolēnu iesniegtajos sarakstos, gan pētījumos un video projektos, gan dziesmu ierakstos. Skaisti aizdomāties, ka izmantojot jauno tautasdziesmu lietotni, latviešu skolēni visā pasaulē vienosies dziesmā.”.

Turpina Latviešu Nacionālās apvienības Kanādā Izglītības nozares vadītāja Elita Pētersone: “PBLA rīkotā simtgades akcija skaisti iesaistīja visas latviešu skolas plašā pasaulē.  Skolēni ar sajūsmu mācījās tautasdziesmas kā arī ieskaņoja video.  Šajos trīs gados skolēni dziļāk iepazinās ar mūsu tautasdziesmām un varēja ar tām dalīties plašākā sabiedrībā.  Tautasdziesmu pētīšana tuvināja ne tikai skolas vienu ar otru, bet arī parādīja sabiedrībai, ka tautasdziesmas palīdz uzturēt latviešu kultūru, vienalga kurā pasaules malā mēs dzīvojam.  Lietotne nenoliedzami ir dārga dāvana Latvijai.”.

Akcijā kopumā piedalījās aptuveni 20 diasporas latviešu skolas no visas pasaules – no Reikjavīkas, Bergenas, Briseles, un Mayo, Īrijā, Toronto, Ņujorkas un Sandiego līdz pat Melburnai, Austrālijā. Par vispopulārākajām tautasdziesmām atzītas: Bēdu, manu lielu bēdu, Aijā, žūžū, lāča bērni, Seši mazi bundzenieki, Āvu, āvu baltas kājas un Rīga, dimd!

Lietotnē ir iekļautas 100 bērnu mīļākās tautasdziesmas – gan teksti, meldijas un latviešu skolu video ieraksti. Lietotne ir unikāla, jo tā pēc lejuplādes dos katram iespēju piekļūt tautasdziesmām jebkurā vietā – ar vai bez piekļuves internetam. Tā veicinās tautasdziesmu dziedāšanu jo dziesmu vārdi nebūs vairs jāmeklē dziesmu grāmatās.

PBLA priecājas, ka tik daudz skolu iesaistījās akcijā un mudināja savus skolniekus iedziļināties latviešu tautasdziesmās. Šādā veidā bērniem bija iespēja vairāk iepazīt, mācīties un iemīļot tautasdziesmas, kas mūsu tautai ir tik ļoti svarīga identitātes sastāvdaļa.

PBLA Izglītības padomes locekle un idejas autore Daina Grosa: “Lietotne paredzēta kā dāvana Latvijai tās simtgadē un ir domāta visiem, kam ir vēlme dziedāt latviešu tautasdziesmas – gan Latvijā, gan citur pasaulē. Ceru, ka daudzi to izmantos!”.

Lietotni var lejuplādēt bezmaksas iTunes App store (iPhone, iPad) vai Google Play (Android), tautasdziesmas.com Tuvāka informācija: info@mandziesminunepietruka.com

 Raksta autore Daina Grosa, PBLA Izglītības padomes locekle


 

 

 

 

Daina Gross is editor of Latvians Online. An Australian-Latvian she is also a migration researcher at the University of Latvia, PhD from the University of Sussex, formerly a member of the board of the World Federation of Free Latvians, author and translator/ editor/ proofreader from Latvian into English of an eclectic mix of publications of different genres.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *