XVI Rietumkrasta Dziesmu svētki – latviešu tautas tradīcija mūžībā un šodienā.

XVI Rietumkrasta Dziesmu svētki tuvojas, tuvojas, tuvojas. Dalībnieki piesakās un mācās dziesmu un deju repertuāru, savukārt skatītāji jau laicīgi pasūta biļetes, jo līdz 10.maijam tās vēl var iegādāties ar atlaidi.

Tiem, kas jau nopirkuši sarīkojumu biļetes, tiem, kas šobrīd plāno savu braucienu un arī tiem, kas vēl mazliet šaubās, vai šoreiz doties uz Dziesmu svētkiem, lieti varētu noderēt papildus ziņas, ko tad varam sagaidīt, dzirdēt, skatīt un baudīt XVI Rietumkrasta Dziesmu svētkos Silīcija ielejas galvaspilsētā San Jose šā gada septembrī. Svētku atklāšana notiks ceturtdien, 3.septembrī ar vīru kora „Uzdziedāsim brāļi!” no Losandželosas koncertu. Koris dibināts 1997.gadā, tā mākslinieciskā vadītāja Laura Rokpelne-Mičule ir beigusi Jāzepa Vītola Latvijas Valsts konservatoriju, kā arī ieguvusi maģistra un doktora grādus kora mūzikā Dienvidkalifornijas universitātē (USC). Savā pastāvēšanas laikā koris sniedzis koncertus plašai publikai ASV un Kanādā, un 2014.gadā devās arī plašā, panākumiem bagātā koncertu tūrē pa Latviju. Tie, kas pazīst Losandželosas vīru kori, zina, ka viņu uzstāšanās vienmēr ir spilgts un neaizmirstams notikums.

Savukārt vakarā paredzēta Iepazīšanās balle, lai svētku dalībnieki un skatītāji pa īstam varētu izbaudīt satikšanās un kopā būšanas prieku.

Piektdien, 4.septembrī Dziesmu svētkos viesosies Latvijas aktieri ar muzikālu komēdiju „Precies, māsiņ!”. Izrādē piedalās ASV publikai labi pazīstamais aktieris Jānis Jarāns, talantīgā aktrise Raimonda Vazdika un latviešu slavenās rokgrupas „Credo” solists Guntis Veits, kas šoreiz ne tikai dzied, bet ir arī viens no aktieriem. Paredzētas divas izrādes, jo sagaidām lielu skatītāju interesi par Latvijas aktieru jautro, optimistisko viesizrādi.

Tāpat piektdien divās izrādēs varēsim priecāties arī par Losandželosas mākslinieku neparasto un pārsteigumiem bagāto koncertu – multimediju uzvedumu ar nosaukumu „# Te nu mēs esam!” Uzveduma mākslinieciskie vadītāji ir komponiste, Emmy balvas laureāte Lolita Ritmanis, aktrise, režisore un dziedātāja Andra Staško, kā arī aktieris, autors un dziedātājs Artūrs Rūsis. Uz skatuves redzēsim arī Māru Zommeri, Jūliju Plostnieci, Edvīnu Rūsi, Ēriku Kīnu, Ati Zakatistovu, kā arī Losandželosas vokālo ansambli, orķestri un dejotājus. Pa starpu teātra izrādēm un koncertiem, neaizmirstiet piektdien apmeklēt arī Mākslas izstādes atklāšanu pusseptiņos vakarā, kurā skatīsim mūsu vecākās un jaunās paaudzes mākslinieku darbus par tēmu „Vakar, šodien un rīt”.

Sestdienā, 5.septembrī, esam padomājuši par mazākajiem un jaunākajiem Dziesmu svētku apmeklētājiem. Desmitos no rīta bērni kopā ar vecākiem gaidīti uz Bērnu rītu, kurā būs iespēja gan pašiem izveidot savu Lielvārdes jostu, gan tradicionālu „māla” ķipīti, gan padejot un parotaļāties.

Mūzikas gardēžiem par prieku notiks Garīgās mūzikas koncerts vēsturiskajā Pirmās Unitārās baznīcas namā, kas celts 19.gadsimta beigās. Programmā dzirdēsiet P.Vaska, D. Aperānes, Ē.Ešenvalda, E.Melngaiļa, P.Dambja, O.Šepska, V. Baštika un A.Purva skaņdarbus. Kā īpašie viesi koncertā piedalīsies komponists Pēteris Vasks, kā arī koris Cantus Forte no Latvijas, diriģenta Ivara Cinkusa vadībā. Sestdienas lielākais sarīkojums būs Tautas deju uzvedums „Caur mūžiņu izdejoju” ar krāšņiem deju aranžējumiem tautas mūzikas pavadījumā, enerģiskiem un entuziastiskiem dejotājiem kā no Amerikas, tā arī viesiem no Eiropas. Sestdienas vakarā vēl paredzēts Latvijas dziedātāja, komponista, TV šovu vadītāja un aktiera Laura Reinika autorkoncerts „Es skrienu”. Izklaides biznesā Lauris veiksmīgi darbojas jau vairāk kā desmit gadus un savu talantu un prasmes papildinājis arī aktieru skolā Losandželosā, ASV. Kā komponists un izpildītājs Lauris Reiniks ir izdevis 8 albumus, saņēmis vairāk kā 20 Nacionāla mēroga balvas un kļuvis par vienu no retajiem latviešu mūziķiem, kam izdevies gūt ievērojamus panākumus arī starptautiskā mērogā, īpaši Baltijas valstīs. 2010.gadā izdotais albums “Es skrienu” ir saņēmis prestižo Latvijas Mūzikas Ierakstu Gada balvu kategorijā “Labākais Pop Albums”, un mums būs lieliskā iespēja klausīties Laura Reinika populārā albuma koncerta versiju. Tomēr tas vēl nav viss! Esam padomājuši, ka pēc tautas deju uzveduma un koncerta „Es skrienu”, arī skatītājiem gribēsies izkustināt kājas, tāpēc tūlīt sekos Jauniešu ballīte ar deju mūziku. Tajā aicināti piedalīties visi, kas jūtas jauni sirdī un garā.

Svētdienas sarīkojumi iesāksies ar Kino pēcpusdienu – režisores Dzintras Gekas jaunākās dokumentālās filmas „Dieva putniņi” pirmizrādi. Filma „Dieva putniņi” turpina stāstu par Latvijas okupācijas sekām un rāda to latviešu likteņus, kas, no atkārtotās padomju okupācijas bēgot un izejot caur Pārvietoto personu nometnēm, nonāca Rietumos. Filmas tapšanas gaitā intervēti vairāk kā simts cilvēki, un, iespējams, tajā redzēsiet arī savus draugus, paziņas, ģimenes locekļus, kā arī vairākus latviešu sabiedrībā aktīvus un labi atpazīstamus cilvēkus. Filma tiks rādīta ar angļu subtitriem. Pirmizrādē viesosies arī filmas režisore Dzintra Geka, kas par savu darbu, rādot gan uz Krievijas Gulag nometnēm izsūtīto, gan bēgļu gaitās uz Rietumiem izbraukušo latviešu likteņstāstus, saņēmusi neskaitāmas kino un televīzijas balvas, un 2014.gada 11.novembrī Dzintra Geka saņēma arī Latvijas Republikas valdības augstāko apbalvojumu – Ministru kabineta balvu.

Svētku centrālais notikums – lielais Kopkora koncerts paredzēts svētdienas pēcpusdienā. Tajā piedalīsies latviešu kori no ASV, Kanādas, Latvijas, Beļģijas, Īrijas, un citām Eiropas valstīm. Repertuārā latviešu kora klasika – Jāzepa Vītola, Andreja Jurjāna, Jāņa Mediņa, Emīla Dārziņa, Volfganga Dārziņa, Bruno Skultes dziesmas. Turpat arī mūsdienu komponistu skaņdarbi – Ērika Ešenvalda, Imanta Mežraupa, Jura Ķeniņa, Raimonda Paula, Zigmāra Liepiņa, Alfrēda Feila, Valentīna Bērzkalna, Andreja Cīruļa kora dziesmas un tautas dziesmu apdares. Starp tām arī komponistes Maijas Riekstiņas dziļi nacionālais darbs „Latviešu gadalaiku kantāte”. Koncerta programmā īpaši izcelti četri skaņdarbi, kam tekstu sarakstījis Andris Ritmanis, ārsts, dzejnieks, latviešu sabiedrības aktīvists un nerimtīgs Dziesmu svētku idejas veicinātājs un entuziasts. Dziesmu komponistes ir Andra meitas Lolita Ritmanis un Brigita Jameson.

Pēc koncerta visi laipni lūgti svētku vakariņās, kam sekos Lielā Svētku balle. Līdz vieniem no rīta deju mūziku ballē spēlēs iecienītais ansamblis “AdamZahl” (Ēdamzāle) no Čikāgas. Pirmdienas rītā vēl redzēsimies Atvadu brokastīs, dalīsimies sajūtās, stāstīsim piedzīvojumus, un, kas zina, varbūt jau sāksim plānot nākošos Dziesmu svētkus?

Vēl jāpiemin, ka visu svētku laiku darbosies Mākslas izstāde un Svētku tirdziņš. Atpūsties un atvilkt elpu varēsiet Atspirdzinājumu un atpūtas telpā svētku galvenajā viesnīcā Mariott, un turpat darbosies arī Informācijas un biļešu centrs. Vēl vairāk par svētkiem varat uzzināt Dziesmu svētku mājas lapā.

Uz tikšanos XVI Rietumkrasta Dziesmu svētkos!

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *