Vasaras skola koru diriģentiem

No 2. līdz 5. jūlijam Ogrē jau otro reizi notika „Vasaras skola koru diriģentiem”, ko organizēja Latvijas Nacionālais Kultūras centrs, sadarbojoties ar Ogres Kultūras centru. Idejas autore un iniciatore, kā arī vasaras skolas programmas veidotāja – virsdiriģente Aira Birziņa. Nodarbībās piedalījās 53 dalībnieki, no tiem, pirmo reizi trīs latviešu diasporas koru vadītājas Inguna Grietiņa no Īrijas, Ieva Lavrinoviča no Igaunijas un Ausma Pāvulāne no Zviedrijas, kā arī 50 diriģenti un mūzikas skolotāji no Latvijas.

Vasaras skolas mērķis ir dot iespēju koru diriģentiem papildināt savu profesionālo izglītību, iepazīt jaunu mūziku, satikties ar spilgtām personībām, lai tādējādi gūtu jaunas atziņas un impulsus savam darbam. Jau tradicionāli, ka vasaras skolas dalībnieku koris iestudē kādu īpašu kormūzikas programmu izcilāko latviešu diriģentu vadībā. Šīs vasaras skolas kora vadītājs bija Latvijas Radio kora diriģents Sigvards Kļava, kurš izvēlējās Artura Maskata mūziku kora programmai. Arturs Maskats bija arī īpašais viesis pasākuma noslēgumā un savas mūzikas koncertā.

Četru dienu programmā dalībnieki klausījās lekcijas, piedalījās praktiskās nodarbībās, apmeklēja koncertus Ogrē, kā arī savstarpēji iepazinās, diskutēja un analizēja dažādus ar kordziedāšanu un amatierkoru darbību saistītus jautājumus.

Pirmajā dienā bija klausāma pieredzējuša pedagoga un diriģenta, RDKS dibinātāja Jāņa Erenštreita lekcija par Jāni Cimzi, kas ir visnozīmīgākā personība dziesmu svētku tradīcijas un mūzikas izglītības sistēmas veidošanā Latvijā 19. gadsimtā. Praktiska nodarbība svešvalodu vokālās fonētikas (latīņu, angļu, vācu, franču) apguvē notika virsdiriģenta Ivara Cinkusa vadībā, kurš to ir īpaši studējis ārzemēs.

Otrajā dienā ar diriģentiem strādāja vokālie pedagogi LNO soliste, JVLMA docētāja Andžella Goba un Latvijas Radio kora solists, RDKS pedagogs Gundars Dziļums. Vakarā Ogres Kultūras centrā muzikoloģes Dagnijas Grīnfeldes vadīts notika koncerts veltīts Jāņa Cimzes 200 gadu jubilejai, kurā piedalījās Ogres KC jauktais koris „Ogre” un sieviešu koris „Rasa”, kā arī Ogres KC jauniešu koris, un uz kopdziesmām pievienojās arī Vasaras skolas diriģentu koris, lai kopā izpildītu J.Cimzes latviešu tautasdziesmu apdares „Krauklīts sēž ozolā”, „Rīga dimd!”, „Teici, teici, valodiņa” virsdiriģentu Jāņa Zirņa un Airas Birziņas vadībā. Ogres koru programmās kā sveiciens Jānim Cimzem skanēja mūsdienu latviešu komponistu tautasdziesmu apdares.

Trešajā dienā notika RPIVA lektores un Emīla Dārziņa mūzikas vidusskolas ritmikas pedagoģes Gintas Pētersones vadītā ritmikas nodarbība un intensīvi kora mēģinājumi A. Maskata programmai.

Vasaras skolas noslēguma dienā JVLMA profesors, grupas „Schola Cantorum Rīga“ mākslinieciskais vadītājs, Rīgas Doma mūzikas direktors Guntars Prānis vadīja lekciju un praktisko nodarbību „Gregoriskais korālis- repertuārs, interpretācija, diriģēšana” tāpat šajā dienā bija arī tikšanās un saruna ar komponistu Arturu Maskatu. Vakarā Ogres KC notika A. Maskata kormūzikas koncerts, to vadīja muzikoloģe Liene Jakovļeva, piedalījās pianists Aldis Liepiņš, diriģēja Sigvards Kļava un dziedāja Vasaras skolas koru diriģentu koris.

Vasaras skolas nobeigumā kāds no dalībniekiem teica:

„Milzīgs paldies par iespēju iestudēt A. Maskata skaņdarbus, iepazīstot pašu komponistu gan personīgi, gan caur diriģenta S. Kļavas skatījumu. Paldies, par iespēju muzicēt S. Kļavas vadībā un tā bagātināties gan profesionāli, gan cilvēciski.”

 

 

Liene Seržante ir "Vasaras skola koru diriģentiem" projekta vadītāja.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *