Tradicionalās kultūras bērnu nometne Latgalē

Biedrība “Latgales tradicionālās kultūras centrs Latgaļu sāta”, kas atrodas netālu no Varakļāniem, Dekšāru pagasta “Madžuļos,” aicina bērnus vecumā līdz 15 gadiem piedalīties tradicionālās kultūras nometnē.

Centra publicists Dainis Mjartāns apgalvo, ka bērniem tā ir lieliska iespēja lauku sētā Latgalē apgūt etnogrāfiju, folkloru un senās prasmes.

Kā uzsver nometnes vadītāja Marika Zeimule: “Bērni pārsvarā nāk no pilsētas vides, līdz ar to viņiem etnogrāfiskā nometne liekas ļoti interesanta. Viss saistīts ar reālu dzīvi lauku vidē, uzsvaru liekot uz dažādu tradicionālo amatu apgūšanu.”

2010. gadā paši organizētāji bija pārsteigti par lielo bērnu un jauniešu interesi doties no Kurzemes un Rīgas uz tālo Dekšāru pagastu, lai apgūtu tradicionālo kultūru, ko skolas solā nemāca. Vairāki bērni mērojušu ceļu no ASV, jo viņu vecāki uzskata, ka kopā ar vienaudžiem pavadīts laiks stiprinās piederību senču dzimtenei, kā arī uzlabos latviešu valodu.

Nedēļas laikā dzīvojot lauku sētā bērni mācās koklēt, aust uz lielajām stellēm, iegūst iemaņas kokgriešanā, keramikā, vilnas sukāšanā, apgūst vērpšanu ar ratiņu, celaiņu aušanu, stikla apgleznošanu un batikošanu. Notiek latgaliešu valodas apguves kursi.

Aizvadītajā gadā piedalījās 40 bērni no Rīgas, Kurzemes, Latgales un ASV. Zēniem šogad piedāvā loku, bultu un citu piederumu izgatavošanu, kā arī pielikt savu roku neolīta un bronzas laika ēku celšanā. Brīvbrīdī – spēles, atpūta un peldēšanās. Nakšņošana teltīs.

Pirmā nometne notiek no 17. līdz 24. jūlijam. Otrā nometne, bērniem līdz 13 gadiem, no 31. jūlija līdz 7. augustam. Maksa par dalību ir LVL 80. Sīkāka informācija un pieteikšanās: bernunometne@inbox.lv.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *