Saeimas deputāts Ilmārs Latkovskis apmeklē Latvijas un diasporas bērnu vasaras nometnes

Saeimas deputāts un Sabiedrības saliedētības komisijas priekšsēdētājs Ilmārs Latkovskis vasaras noslēgumā apmeklēja Latvijas un diasporas bērnu vasaras nometni „Tilti”, kas norisinās nedēļas garumā Kuldīgas novada Padures pagastā un nometni „Satikšanās tēvu zemē”, kas norisinājās Limbažu novada Lādezera pamatskolā.

Projekta „Tilti” vadītāja Vita Karule izrādīja nometni un iepazīstināja ar tās norisi. Kopā nometnē piedalās divpadsmit diasporas un divpadsmit latviešu jaunieši vecumā no 14-18 gadiem. Diasporas jaunieši uz nometni ieradušies no Lielbritānijas, Īrijas, Itālijas un Polijas. Visi nometnes dalībnieki dzimuši Latvijā.

Nometne ir bezmaksas. Papildus ārpus Latvijas dzīvojošajiem jauniešiem tiek segti ceļa izdevumi nokļūšanai uz nometni. V.Karule atzina, ka tā ir lieliska iespēja diasporas jauniešiem apmeklēt dzimteni, iepazīt Latvijas dabu un iegūt jaunus draugus. Ne mazāk svarīgs ir valodas faktors. Vairāki diasporas jaunieši dzīvo ārpus Latvijas jau teju vai desmit gadus, tāpēc viņiem sāk zust latviešu valodas prasme. Nometne ir lieliska iespēja atsvaidzināt valodas zināšanas. Ja kāds vārds tiek aizmirsts vai nesaprasts, jaunieši veiksmīgi spēj rast kopīgu saziņu angļu valodā.

V.Karule norādīja, ka nometnes dalībnieku vecāki ir pateicīgi Latvijas valstij par izrādītajām rūpēm pret diasporas bērniem, jo tas stiprina viņu piederību savai Tēvzemei.

Nometnes dienaskārtībā ir daudz fizisko aktivitāšu, piemēram, sporta spēles, laivošanas nodarbības, peldēšana, orientēšanās, ekskursijas uz Ventspili, Liepāju un Kuldīgu. Vakari nereti tiek pavadīti pie ugunskura vai organizējot kādus pasākumus pie nometnes tuvumā esošā ezera. Rīts nometnē iesākās ar kopīgu ēdienreizi, pārdomu brīdi un karoga pacelšanu dziedot latviešu dziesmas. Dienas vidū dzirdams daudz smieklu, spēlējot spēles un apgūstot jaunas mācības.

Savukārt nometnē Lādezerā „Satikšanās tēvu zemē” piedalījās vairāk kā trīsdesmit bērnu un jauniešu vecumā no pieciem līdz piecpadsmit gadiem. Diasporas bērni bija ieradušies no Īrijas, Luksemburgas, Vācijas un Krievijas. Savukārt Latviju pārstāvēja Iecavas un Lādezera jaunieši.

Nedēļas laikā nometnes dalībniekiem bija iespēja apceļot un apskatīt vairākas nozīmīgas vietas- jauno Nacionālās biblotēkas ēku jeb „Gaismas pili”, Latvijas Republikas Saeimu, Dziesmusētku estrādi, pabūt Likteņdārzā, Saulkrastu jūrmalā, Siguldā, Vecrīgā kā arī botāniskajā dārzā un citur.

Tajā pašā laikā bērni un jaunieši nometnes gaitā apguva gan tradicionālos, gan netradicionālos mūzikas instrumentus, dziesmas un dejas un uz nometnes noslēguma pasķaumu bija iestudējuši divus stundu garu muzikālu koncertprogrammu. Tajā kopīgi tika dziedātas latviešu dziesmas, dejas un rotaļas. Bērnu veidotajos folkloras ansambļos skanēja kokles, ģitāras, stabules, akardeons, bungas un citi mūzikas instrumenti. Īpaši klātesošos aizkustināja diasporas zēnu priekšnesums dziedot „Ai, jel manu vieglu prātu.” Kopumā tā bija lieliska iespēja iepazīt latviešu folkloru, padziļināt zināšanas par Latviju, iegūt jaunus draugus un nostiprināt piederības apziņu

Arī šīs nometnes klātesošie bērnu vecāki, vecvecāki, nometnes organizatori norādīja, ka ir pateicīgi Latvijai par izrādītajām rūpēm pret diasporas bērniem, kam tiek dota iespēja apmeklēt un no jauna iepazīt dzimteni, dzirdēt latviešu valodu, izjust latviešu kultūru un satikt latviešu draugus. Tika pausta cerība, ka šādas nometnes tiks organizētas katru gadu, jo tās ļauj uzturēt saikni ar Latviju un justies piederīgiem.

Saeimas Sabiedrības saliedētības komisija diasporas un Latvijas bērnu vasaras nometnes bija izvirzījusi kā vienu no sabiedrības saliedētības pasākumu finansēšanas prioritātēm sastādot 2014.gada budžeta projektu. Šo nometņu norise jau divus gadus ir pierādījusi savu kvalitāti un nepieciešamību.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *