Pirmais tautas deju ‘flash mob’ notiek Rīgā

Skaidrs, ka tā bija sava veida reklāma mobilo sakaru operatoram Bite Latvija, taču negaidītais tautas deju flash mob Rīgas centrā 20. augustā bija arī vienkārši foršs pasākums.

Pirmās ziņas par notikušo “1st Latvian Flash Mob Dance” noklausījos Latvijas Radio, tagad jau skatāms “oficiālais” video ieraksts uz YouTube, ka arī viens no kāda garāmgājēja.

“Rīga savu pārsteiguma dāvanu saņēma ceturtdienas pēcpusdienā pie ‘Laimas’ pulksteņa, kad vairāki cilvēki negaidīti sāka izpildīt īpaši flashmob pasākumam veidotu horeogrāfiju,” Bite paziņoja preses relīzē. “Priekšnesums ilga trīsarpus minūtes, un tajā iesaistījās vairāk nekā 60 dejotāji no četriem tautas deju kolektīviem no Rīgas, Jelgavas un Salaspils. Ar šādu dāvanu Bite ir sniegusi savu pienesumu, parādot Rīgu kā pilsētu, kura savus apmeklētājus spēj patīkami pārsteigt.”

Kas ir flash mob, jeb zibpūlis? Tas ir kad vairāki cilvēki, uzzinājot caur internetu vai īsziņām par notikumu vietu un laiku tikai pēdējā brīdī, sanāk kopā publiskajā vietā un kaut ko izdara – dejo, dzied, piedalās spilvenu kaujā, u.t.t. – un tad atkal izklīst.

Negaidītā tautas deju akcija nebija pirmais flash mob Latvijā. Piemēram, kādā 2007. g. ziemas sestdienā cilvēki akcijā Follow Me garā rindā pastaigāja pa Vecrīgu. Tā gada oktobrī jaunieši Rīgā sarunāja Bang-bang flash mob Galerija Centrā, viens otru “nošaujot”. Un agrāk šomēness, turpat, kur notika tautas deju akcija, vairāki pāri nodejoja salsa par godu nelaiķim Maiklam Džeksonam.

Bet 2008. g. janvārī jauniešiem ne īpaši izdevās pārsteigt Rīgas Centrālstacijas garāmgājējus ar pēkšno sastingšanu, jo par ieplānoto flash mob sabiedrībā jau bija izplatītas ziņas.

Lai gan flash mob parasti domāts kā izklaide, kas iepriecina garāmgājejus, tā nevaram teikt par 2007. gada 26. oktobra akciju, kad daži jaunieši uz ceļiem pie Brīvības pieminekļa pielūdza Mildu. Žurnālists Juris Kaža nosauca š.g. 30. janvāra akciju protestējot pret Latvijas Radio budžetu samazināšanu par vienu no pirmajiem flash mob Latvijā ar politisku noskaņu, tomēr varu jautāt, vai tas bija riktīgs zibpūlis, jo video ierakstā redzam, ka žurnālisti jau gaida notikuma vietā, un pūlis ne pēkšni nez no kurienes parādās, bet atstaigā no radio nama uz Saeimu. Tātad viens no flash mob principiem attiecībā uz garāmgājeju – pārsteigums – bija pārkāpts.

Varbūt nākamajos Dziesmu svētkos vai Kultūras dienās ārzemēs vajadzētu sarunāt latviešu tautas deju flash mob. Bez šaubām, vietējie noteikti būtu pārsteigti par tādu pasākumu.

Zibpūlis

Rīgas centrā ap 60 tautas dejotāji piedālās 20. augusta flash mob akcijā, kas skatāms YouTube video ierakstā.

Andris Straumanis is a special correspondent for and a co-founder of Latvians Online. From 2000–2012 he was editor of the website.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *