PBLA izdod lasīšanas mazgrāmatiņas

Trīs no astoņām mazajām lasīšanas grāmatām, kas jau šobrīd pieejamas. Foto: Daina Grosa.

2012. gada jūlijā publicētas latviešu valodas skolotājas Unas Auziņas sarakstītas 8 lasīšanas mazgrāmatiņas, angliski readers. PBLA tās izdevusi ar nolūku, ka tās izmantos latviešu skolās ārpus Latvijas, kā arī bērni, kas ir iesācēji latviešu valodā, vienalga kurā pasaules pusē viņi atrastos – arī Latvijā.

Mazgrāmatiņu autore, Una Auziņa, ir Starptautiskās Rīgas sākumskolas latviešu valodas skolotāja, un ir vairākus gadus mācījusi latviešu valodu bērniem, kuriem dzimtā valoda nav latviešu valoda. Klasē mācot Auziņa ievērojusi, ka latviešu valodā nav grāmatu, kas sarakstītas vienkāršā valodā, lai bērni varētu vingrināties lasīšanā. Tā arī radās ideja šai sērijai. Sērija rakstīta ar nolūku, ka bērns pats lasa grāmatu, tajā nav sarežģīta valoda, un tā bērns jūt gandarījumu par to, ka spēj to pats izlasīt. Grāmatiņu ilustratore, Indra Bērziņa, ir uzbūrusi ļoti jauku, ikdienišķu pasauli, ar kuru bērni var identificēties, vingrinoties lasīšanā.

Līdzīgā veidā trimdā jau gadiem ilgi ir no angļu valodas tulkotas angļu bērnu grāmatas, kas rakstītas vienkāršā valodā. Bieži tām pārlīmēts pāri latviešu teksts, lai nevar redzēt angļu tekstu. Tagad nav vairs jālieto šīs pielāgotās grāmatas – latviešiem ir pašiem savi “readers”, vai mazgrāmatiņas.

Grāmatas ir viegli lasāmas, domātas jaunākajām klasītēm – 1., 2. vai 3. klasei. Pirmās grāmatas sērijā ir vieglākas, nākamās būs mazliet sarežgītākas. Sērijā kopumā iecerēts izdot 31 grāmatiņas.

Tēmas ir bērniem saistošas – Mūsu māja, Kur es dzīvoju, Skola, Draugi, Mana ģimene, Mani sauc, Man patīk, Draudzenes. Autore ir īpaši iedziļinājusies bērnu domāšanā un tēmas atlasījusi tādas, kas bērnus saista un kas būtu daļa no bērnu ikdienas valodas.

Grāmatas var iegādāties Rīgā no PBLA biroja, Lāčplēšu ielā 29 dz. 5 par 1 Ls gabalā. ASV un Kanādā tās būs drīzumā pieejamas caur ALA apgādu: dace.copeland@wmich.edu Austrālijā tās var pasūtīt caur Dainu Grosu:  daina.gross@latviansonline.com

image

Daina Gross is editor of Latvians Online. An Australian-Latvian she is also a migration researcher at the University of Latvia, PhD from the University of Sussex, formerly a member of the board of the World Federation of Free Latvians, author and translator/ editor/ proofreader from Latvian into English of an eclectic mix of publications of different genres.

One thought on “PBLA izdod lasīšanas mazgrāmatiņas

  1. Neesmu vel gramatinas redzejusi, bet liels prieks, ka tadas ir izdotas. Bus loti noderigas. Pilnigi piekritu, ka gandriz neiespejami ir atrast bernu gramatas latviesu valoda, kas sarakstitas vienkarsa valoda un butu pa spekam lasitajam – iesacejam, ka ari bernam, kas aug arpus Latvijas un kuru vardu krajums vel nav tik bagats. Paldies autorei un PBLA (par neatkapsanos no merka sadas gramatas izveidot un izdot!)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *