Pa ziemas brīvdienām, jaunieši apmeklēs 2×2 semināru Kalifornijā

Starp Ziemsvētkiem un Jauno gadu – no 26. līdz 31. decembrim – paredzēts 2×2 latviešu jauniešu seminārs Dienvidkalifornijā, Malibu kalnos. Tas ir nopietns seminārs ar nopietniem mērķiem.

Aivars Osvalds, viens no oriģinālajiem 2x2niekiem, kā arī 2×2 idejas atjaunošanas iniciators, saka tā: “Varu teikt, ka šeit ASV gandrīz visi, kas tagad ir mūsu organizāciju vadībās, Gaŗezerā, bērnu nometnēs, skautos, un pat centrālās organizācijās ir kāds, bijis Divreizdivnieks, un ja sāktu minēt vārdus, noteikti būs daudzi ko izlaižu”.

Līdz 15. decembrim uz 2×2 Malibu bija pieteikušies 88 dalībnieki.

Seminārs domāts jauniešiem augstskolas vecumā sakot ar 18 gadiem. Programma katru gadu atšķiras bet mērķis, kā izklāstīts 2×2 interneta lapā, ir bagātināt jauniešu zināšanas par “Latviju šodien, par mūsu tautas vēsturi un tradicijām, bet vissvarīgākais – ir iespēja iemācīties daudz par sevi. Kas esmu es, latvietis prom no Latvijas? Ko tas man nozīmē? Ko no manis sagaida? Kā es varu piedalīties savas tautas nākotnes veidošanā? Kāda bēs mūsu tautas nākotne?”

Šogad uzsvars būs uz divām tēmām – Latviju, kāda tā varētu būt pēc 20 gadiem, un latviešu kultūru, konkrēti par mūziku, filmu, teātri, televīziju, deju, mākslu un moderno latvisko kultūru. Protams, 2×2 neizpaliek arī jautrība. Iecerēti arī dažāda veida projekti, kas ļaus izpausties katram jaunietim sev tīkama veidā, piemēram mācoties organizēt vakara programmas, spēlējot teātri, mutvardu vēstures filmēšana, latviskā virtuve, māksla, mūzikas ansambļi, rotkalšana un tautas dejas.

2×2 dibināts pirms 40 gadiem. To uzsāka rosīgie tā laika jaunieši, Brunis un Biruta Rubesi, ar rosīgu komandu. Mērķis bija iedvesmot pirmo latviešu paaudzi, kas dzimusi ārpus Latvijas. Nometnē jauniešiem uzsvars tika likts uz latviskās identitātes izpēti un nostiprināšanu tā lai šie tautieši varētu būt turpmākie sabiedrības vadītāji un darboņi. Un iecerētais arī tika panākts – daudzi Ziemeļamerikas un arī Latvijas pazīstamās sejas un aktīvie sabiedrības darbinieki ir savā laikā smelušies zināšanās un lidzdarbojušies 2×2 nometnēs.

Kā stāsta Osvalds, “Tikai zinu, ka vienalga kāda sabiedrībā esmu, vai tas ir draugu pulkā, vai dziesmu svētkos, organizāciju kongresos, vai korporācijās, ir 2x2nieki. Tāpat Latvijā. Ienāk prātā: Vaira Vīķe-Freiberga, Jānis Trapāns, Brunis, Baiba un Baņuta Rubesi, Nīls Muižnieks, Nīls Melngailis, Kārlis Streips, Pēteris Elferts, Sandra Sebre, Raimonds Slaidiņš, Zigis un Solveiga Miezīši, utt., utt.”

Lielai daļai bijušo 2×2 dalībnieku bērni tagad, 40 gadus vēlāk, nākuši uz atjaunotajiem 2×2 semināriem. Nometnes regulāri notika no 1964-1996 gadam, bet tad bija kādus desmit gadus partraukums pirms seminārs “atdzima”.

Jautājums tomēr paliek, vai šo darbošanos Latvijas labā nevar “uzsūkt” tikai aizbraucot un dzivojot Latvijā uz laiciņu? Nenoliedzami, dzīvojot Latvijā var daudz ko paveikt un iespējas iesaistīties ir plašas un daudzveidīgas. Tās visas katram dod briedumu, saprašanu par to, kā lietas notiek Latvijā, ļauj katram augt un atrast sevi. Bet dzīvojot ārpus Latvijas, trimdas sabiedrībai tomēr ir sava specifika. Tā nav Latvija un tautiešiem ir citas vajadzības, tradicijas un domāšana. Tāpēc arī 2×2, arī ja ir vieslektori no Latvijas, tomēr ir veids, kā jauniešiem savā vietējā vidē “ieaugt” plašākajā trimdas sabiedrībā – ar to iepazīties, izanalizēt savas izjūtas par latvietību un “salikt visu pa plauktiņiem”.

Tuvaku informaciju par 2×2 var iegūt apmeklējot interneta lapu www.2x2malibu.org.

Daina Gross is editor of Latvians Online. An Australian-Latvian she is also a migration researcher at the University of Latvia, PhD from the University of Sussex, formerly a member of the board of the World Federation of Free Latvians, author and translator/ editor/ proofreader from Latvian into English of an eclectic mix of publications of different genres.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *