Latvijas firma izgatavo ābeci iPhone, iPad un iPod Touch ierīcēm

Maziem bērniem tagad ir iespēja apgūt pirmos soļus latviešu valodā lietojot iPhone, iPad vai iPod Touch un elektroniskas ābeces palīdzību.

Bērni mūsdienās ir pieraduši spiest pogas – tas jau sen ir fakts. Bet mobīlās ierīces ar saviem mazajiem ekrāniem sāk arvien vairāk gūt virsroku. Ja viņiem atļautu, bērni visu dienu spiestu pogas spēlītei savā iPod Touch, vai skatītos lejuplādētas filmas iPad vai klausītos savu mīļāko pop dziedātāju savā vai mammas iPhone.

Tagad mazos ziķerus var pielikt pie mācīšanās. Latviešu alfabētu un tā skaņas pirmskolnieki var apgūt pilnīgi nemanot, lietojot jaunu programmu “Ābece”, ko šogad izveidojusi Latvijas firma “E Forma” sadarbībā ar SIA “EUSO”. Firmas direktoram Ardim Marksam šī ideja radusies, skatoties, kā mājās viņa mazais dēliņš veicīgi jau pāris gadu vecumā spaidījis pogas un aizrāvies ar spēlītēm internetā. Daudzas valodas, īpaši angļu valodu, var šādi mācīties spēļu veidā – ļoti interesantā, interaktivā vidē. Tad kāpēc ne latviešu?

Markss ar lielu aizrautību stāsta, cik interesanti, ka tagad firmas Apple jaunā iPad ierīce ir pēc izskata tik loti līdzīgs mazajām tāfelītēm, ko bērni 20. gadsimta sākumā lietoja, mācoties ābeci. Tā nu simts gados aplis ir atgriezies sākuma posmā un bērni mācīsies atkal no līdzīga formata “tāfelēm” – vienīgi tas, kas tajās atrodams šinī gadusimtenī nudien ir savādāks!

Moderno interaktīvo ābeci var lietot ar vairākām maņām. Tur ir skaņa, tauste, redze – vienīgais, kas vēl trūkst ir smarža un garša. Katru burtu, ko ar pirkstu paspiež var redzēt, dzirdēt, kā tas skan un tiek arī nosaukts vārds, kas sākas ar šo burtu. Piespiežot uz attēla, kāda attēla daļa pakustās, piesaistot uzmanību. Klāt vēl nāk katram burtam īpaši pāris vārdu savienojumi un “mēles mežģi”, ko var izmantot vingrinoties īpašo burtu.

Šādā veidā mācoties bērns var diezgan neatkarīgi, savā nodabā spēlējoties, iemacīties latviešu alfabēta burtus un skaņas. Vēlams būtu, ka tiktu arī sperts nākošais solis un ka pirmklasniekiem un vecāku klašu skolniekiem noderīgus latviešu gramatikas elementus varētu apgūt spēļu veidā.

Ābeci var lejupielādēt no Apple iTunes veikala – www.itunes.com. Cena ir EUR 3.99 jeb USD 4.99. Ir arī pieejama bezmaksas demonstrācijas versija, kur var ierobežotā režīmā iepazīties ar to, ko “Ābece” piedāvā.

Ābece

Jaunā programma “Ābece” ar bildēm un skaņām var palīdzēt bērnam iemācīties latviešu alfabētu.

Daina Gross is editor of Latvians Online. An Australian-Latvian she is also a migration researcher at the University of Latvia, PhD from the University of Sussex, formerly a member of the board of the World Federation of Free Latvians, author and translator/ editor/ proofreader from Latvian into English of an eclectic mix of publications of different genres.

One thought on “Latvijas firma izgatavo ābeci iPhone, iPad un iPod Touch ierīcēm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *