Latviešu tautas pasakas tagad skan internetā

Šī gada novembrī internetā parādījies kaut kas jauns un nebijis. Latviešu tautas pasakas vairs nav jālasa tikai no grāmatām vai jāklausās ierakstus, ko var iegādāties tikai Latvijā. Vienalga kuŗā pasaules nostūrī jūs atrastos, tagad būs iespēja noklausīties latviešu pasakas un sekot līdzi tekstam internetā.

Portālā www.pasakas.net bez maksas var lasīt un klausīties latviešu tautas pasakas, ko audio formātā ierakstījuši vairāk nekā simts sabiedrībā pazīstami cilvēki – muziķi, komponisti, žurnālisti, diktori, aktieŗi, gleznotāji, uzņēmēji. Pasakas var gan klausīties, gan lejupielādēt noklausīšanai vēlāk. Iespējams saglabāt pasakas kā MP3 failus un tad tās klausīties uz sava iPod ejot pa ielu vai sēžot tramvajā.

Vecākiem iespējams arī uzzināt, cik ilgi pasaka skanēs, lai varētu ierēķināt, cik ilgi bērns sēdēs klusi un mierīgi pie datora un klausīsies. Ir arī vārdnīca ar “vecvārdu” paskaidrojumiem.

Ar pasaku lasīšanu un klausīšanos bez ilustrāciju vai animāciju palīdzības, klausītājam pašam savā prātā jāiedomājas visu, ko viņš dzird. Lai gan sākumā šis varētu likties kā trūkums, tas īstenībā ir ļoti labs palīglīdzeklis bērna fantāzijas rosināšanai. Vienīgi bērna valodai jābūt pietiekoši labai, lai viņš varētu sekot līdzi un nezaudēt koncentrāciju.

Pasaku portāls ideāls lietošanai mājās, bet arī varētu būt labs resurss, ko izmantot valodas mācībām latviešu skolā.

Portāls papildus domāts kā radoša vieta, jo bērni un pusaudži tajā aicināti ilustrēt pasakas, kā arī pašiem sacerēt pasakas. Mazākiem bērniem, kas lasīt vēl tikai mācās, ir sadaļa “Burtu sargi”, kuŗā atrodas animētas fantāziju būtnes, kas attēlo katru alfabēta burtiņu. Paredzēti arī regulāri konkursi, kur labākos zīmētājus un sacerētājus apbalvos ar sudraba dālderiem un apbalvotos darbus ievietos portālā.

Prieki šeit nav tikai audio formātā, bet arī vizuāli. Animācijas studija “Dauka” portālā piedāvā diezgan plašu multeņu klāstu, ko šeit var skatīties atsevišķā lodziņā, gluži kā televizorā. Šīs filmiņas gan nevar lejupielādēt; tās var skatīties tikai datorā.

Portāls nav paredzēts tikai latviešu tautas pasakām. Tur drīzumā parādīšoties arī cittautu pasakas, ko ieskaņos oriģinālvalodās – lietuviešu, igauņu, krievu, angļu, vācu un franču.

Portālu veido biedrība “Ideju forums”, kas nodarbojas ar digitālās kultūras projektiem. Tās vadītājs ir Edmunds Vanags. Pasaku portāla autori ar jauno portālu “vēlas popularizēt pasaku lasīšanu un klausīšanos bērnu, pusaudžu vidū, rosinot jaunajos lasītājos interesi par grāmatu lasīšanu un dažādām radošām aktivitātēm”.

Daina Gross is editor of Latvians Online. An Australian-Latvian she is also a migration researcher at the University of Latvia, PhD from the University of Sussex, formerly a member of the board of the World Federation of Free Latvians, author and translator/ editor/ proofreader from Latvian into English of an eclectic mix of publications of different genres.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *