Jauna angļu pamatskola Rīgā maijā noslēgs pirmo darbības gadu

Pagājušā gada septembrī jauna angļu pirmsskola un pamatskola vēra savas durvis Rīgā, Mežaparkā. Skola ir privātskola bet tai pašā laikā Izglītības ministrijas finansēšanas modelis pieļauj atbalstu privātskolām un “nauda seko skolēnam” princips arī darbojas šeit. Skolai ir valsts dotācijas un Rīgas dome arī piedāvā līdzfinansējumu lai samazinātu rindas valsts bērnudārzos.

Skolas direktore Aija Abene pirms 8 gadiem atbrauca uz Latviju no Ziemeļamerikas. Skolotājas izglītību (B.Ed., M.Ed.) Aija ieguva Jorkas Universitātē (York University), Toronto, bet 2011. gadā Latvijas Universitātē ieguva doktora grādu pedagoģijā. Latvijā Aija ir strādājusi gan Latvijas Starptautiskā skolā, gan Rīgas Starptautiskā skolā, kā arī Liepājas Universitātē. Pirms atbraukšanas uz Latviju Aija arī strādāja Toronto skolās Kanadā.

Par jaunu skolu ilgi domājusi. Aijas piedzīvojumi un saskarsme ar Latvijas izglītības sistēmu to mudināja. Viņas bērni mācījās Rīgā vidusskolā un redzēja, kā sistēma veicina faktu atgremošanu, nevis saprašanu. Pieredze mācot angļu valodu studentiem Liepājas Universitātē, apstiprināja šo. 2011. gadā Aija aizstāvēja disertāciju par Latvijas vēstures mācīšanu autoritāra režīma apstākļos (disertācija rakstīta angliski – Effects of Authoritarianism on the Teaching of Latvian History), un pētījums liecina, ka autoritārisma pazīmes vēl joprojām pastāv Latvijas izglītības sistēmā.

Mācību programma ir Latvijas valsts programma, bet programma jau nenosaka mācīšanas metodes. Tomēr skolas atšķirība ir tas, ka piedāvā bilingvālu izglītību, taču tā to nevar oficiāli saukt, jo bilingvāla izglītība Latvijā tikai iespējama latviešu un krievu valodā. Varētu to dēvēt, kā mazākumtautību skolu. Izmantots Ontārio provinces Kanādā French Immersion mācību princips, kur bērni piedzīvo iedziļināšanos valodā – ar bērniem runā angliski bet tad atkārto latviski. Tādas atsevišķas angļu valodas stundās nav, jo valodu jāmācās dabīgā veidā visādos apstākļos. Tomēr mācās arī lasīt, rakstīt un skaitīt, lai bērni būtu gatavi apmeklēt skolu. Ir arī mūzika, māksla, sports, tāpat kā citās skolās. Par angļu valodas apguvi liecina vecāki, kas stāsta, kā bērni mājās sāk izteikt vārdus vai frāzes angliski vai labo citiem ģimenes locekļiem valodu vai izrunu.

Pagaidām skolā ir tikai pirmsskolas vecuma bērni, bet ir plāni izveidot pirmo klasi rudenī. Skolā pašlaik ir bērni no latviešu ģimenēm, kā arī no ģimenēm, kur mājas valoda ir krievu. Nāk arī bērni, kuriem vecāki dzīvo ārpus Latvijas angliski runājošās zemēs un grib skolu kurā arī attieksme pret bērnu ir svarīga, ne tikai valodas un citu mācību zināšanu novērtējums pēc 10 baļļu sistēmas.

Skolas mājas lapa: http://www.mezparkaskola.com; e-pasta adrese: mezparka.skola@gmail.com

image

Mežaparka pirmsskolas audzēkņi svin Lieldienas 2013. gadā. Foto: Aija Abens.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *