Izrāde “Sprīdītis?” ceļā pie skatītājiem Sanfrancisko

Kopš agra pavasara Sanfrancisko Jaunais teātris strādā pie izrādes “Sprīdītis?”, kas top pēc Annas Brigaderes lugas “Sprīdītis” motīviem. Šī luga tika izvēlēta, domājot par cilvēkam vienmēr aktuālo pasaules izzināšanu un mājas sajūtas meklējumiem. Luga sarakstīta 1903. gadā (vairāk nekā pirms simts gadiem!), tāpēc SFJT Sprīdītim ir jautājuma zīme galā. Kāds ir Sprīdītis šodien? Teātris ar režisori Māru Lewis priekšgalā lugas materiālu ir sasaistījuši ar mūsdienām, radot savu, personīgas pieredzes caurstrāvotu versiju par Sprīdīti, kas devies laimes meklējumos ārpus dzimtenes, par valodu un par mājām, kurās atgriezties pēc svešu zemju staigāšanas ar jaunu pieredzi un dziļāku izpratni par vērtībām. Būs interesanti gan bērniem, gan pieaugušajiem, un izrāde ļaus skatītājam paraudzīties uz veco, labo Sprīdīti no citas puses, ieraugot un izdzirdot pavisam ko jaunu.

Izrādes veidošanā piedalās latvieši no visas pasaules – folkloras grupas “Iļģi” radošais sastāvs (Latvija), Gints Danne (Francija), aktieri un radošās grupas dalībnieki no vairākiem Amerikas štatiem (CA, TX, MD). Mākslinieces Lindas Treijas tērpu skices jau dzīvē ir iemiesojusi tērpu meistare Sallija Filica. Notiek mēģinājumi un rit darbs pie dekorācijām un mūzikas. Sanfrancisko Jaunā teātra Facebook lapā var aplūkot darba procesu un jaunumus.

Jautāju režisorei, kāpēc tieši “Sprīdītis” un tieši tagad. Stāsta Māra Lewis: “Jau 2014. gadā, kad meklēju lugu iestudēšanai, mana draudzene Latvijā Ingvilda Strautmane ieteica “Sprīdīti”: aizķeršoties ārzemju latviešu sirsniņā stāsts par laimīgo zemi, kas katram latvietim ir Latvija. Es pretojos, jo tā ir pasaka bērniem, stāsts visiem zināms, vajag daudz aktieru un daudz kostīmu, vajag Sprīdīti, kura mums nav utt.

2017. gada vasarā kopā ar Ingvildu ciemojāmies pie Ivetas Gravas Berģos. Ar Ivetu veiksmīgi sastrādājāmies XIV Vispārējos latviešu dziesmu un deju svētkos ASV Baltimorā. Radās ideja sagatavot dāvanu Latvijas simtgadei par godu. Kādu lugu? Nu protams, ka “Sprīdīti”! Meitenes mani pārliecināja, ka Sprīdīša lomas atveidotāju atradīsim Latvijā, dekorācijas mūsu tehnoloģijas laikmetā būs projekcijas, mūziku rakstīs “Iļģi”, un koncepts būs sekojošs: jo tālāk pasaulē Sprīdītis iet, jo vairāk viņš dzird angļu valodu. Un “ja man stipru vīru ievajadzēsies” (Anna Brigadere), tad viņas palīdzēs. Veidosim izrādi pieaugušajiem un arī bērniem. Tā nu mēs sākām.

Latvijas Sprīdītis prasīja naudas summu, kuru mēs kā bezpeļņas organizācija nevaram atļauties. Nolēmām, ka īsumam un garumam, vecumam un jaunumam Sprīdīša lomā nav nozīmes, galvenais ir tā ilgu puķe, kas neliek mieru un liek meklēt laimi. Mums ir liels un ļoti talantīgs kolektīvs un mēs strādājam ar prieku un aizrautību, lai radītu kaut ko jaunu un nebijušu, lai Latvijas simtgadē visi pasaules sprīdīši atcerētos laimīgo zemi.”

Izrādes “Sprīdītis?” pirmizrāde būs 2018. gada 30. septembrī plkst 13:00 Sanfrancisko Latviešu luterāņu draudzes namā, kam sekos viesizrādes Bostonā (Bostonas Trimdas draudzes namā 20.10.2018 plkst 13:00) un Vašingtonā (Vašingtonas Latviešu draudzes namā 21.10.2018 plkst. 13:00).
Sanfrancisko Jaunais teātris ir dibināts 2010. gadā (līdz 2017. gadam darbojās ar nosaukumu Sanfrancisko Teātra darbnīca) režisores Māra Lewis vadībā. “Sprīdītis?” ir teātra piektā izrāde; Sanfrancisko aktieru grupas pūrā ir arī L. Stumbres “Plīvurītis ar punktiņiem” (2011), O. Bagaturijas “Karalis Līrs nabagmājā” (2013), R. Blaumaņa “No saldenās pudeles” (2015) un Ē. Kestnera “Emīls un Berlīnes zēni” (2017) iestudējumi.

Sanfrancisko Jaunā teātra un izrādes atbalstītāji ir dāsnie sponsori Latviešu Fonds, Amerikas Latviešu Apvienība, PBLA Kultūras Fonds un Ziemeļamerikas Artūra Jullas Fonds.

Aija Moellere

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *