Biedrība Cēsinieku klubs meklē bijušos cēsniekus ārpus Latvijas

Biedrība Cēsinieku klubs, kas astoto gadu darbojas Rīgā un apvieno bijušos cēsniekus – savas dzimtās pilsētas patriotus, meklē aktīvus bijušos cēsniekus, kā arī citus ar vēsturisko Cēsu apriņķi un rajonu saistītus iedzīvotājus ārpus Latvijas, kuri tur vairs nedzīvo, bet vēlētos uzturēt saikni ar savu dzimto vietu un dot savu artavu tās attīstībā. 

Ikvienam bijušajam cēsniekam arī no attāluma ir iespēja palīdzēt Cēsīm, jaunajam Cēsu novadam un bijušā Cēsu rajona teritorijā izvietotajiem novadiem, līdzdarbojoties biedrībā Cēsinieku klubs un atbalstot tās projektus, regulārās aktivitātes un jaunās ieceres.

“Daļa no mūsu iniciatīvām ir saistītas ar kultūru un Cēsu sejas veidošanu”, stāsta Cēsinieku kluba valdes priekšsēdētājs Rolands Tjarve. “Līdz šim ar savām idejām un arī praktisku atbalstu esam palīdzējuši Cēsīm sagatavoties astoņsimtgadei 2006.gadā un kandidēt uz Eiropas kultūras galvaspilsētas titulu 2014.gadā, līdzdarbojamies Britu padomes projektā ‘Radošās pilsētas’, kura ietvaros dalāmies idejās, lai dažādās jomās Cēsīs ienāktu jaunas vēsmas.”

Klubs cenšas Cēsīs veidot diskusiju vidi sabiedrībai ar pašvaldību, tāpēc 2009. gada pavasarī organizēja Cēsīs pirmsvēlēšanu diskusiju ar pašvaldību vēlēšanu deputātu kandidātiem, līdzīgā aktivitātē plāno iesaistīties šogad pirms Saeimas vēlēšanām.

“Īpašu izmanību pievēršam arī sadarbībai ar jauniešiem, aktualizējot tādus Latvijā būtiskus problēmjautājumus kā jauniešu migrācija un aizplūšana no Latvijas mazpilsētām”, stāsta Tjaarve. “Veidojam radošus projektus, kas runā par šo tēmu – 2006. gadā pirmo reizi notika projekts ‘Keep our brains at home’, šogad projektam būs turpinājums.” Ir arī projekts, kas palīdz jauniešiem ceļā uz profesionālās karjeras veidošanu.

Cēsinieku klubs cenšas atbalstīt arī sociāli neaizsargātās un mazturīgās cēsnieku ģimenes. Saasinoties ekonomiskajai situācijai, biedrība šogad savā aizgādībā izraudzījušies trīs trūcīgas cēsnieku ģimenes, par kurām plānots rūpēties ilgtermiņā, sarūpējot ziedojumus, dāvinājumus un sniedzot cita veida atbalstu. Pirmās dāvanas ģimenes saņēmušas jau aizvadītā gada rudenī un Ziemassvētkos.

Cēsinieku klubs ir iesaistījies arī Draudzīgā aicinājuma kustībā, kuras ietvaros, atsaucoties Kārļā Ulmaņa Draudzīgajam aicinājumam, katru gadu 28. janvārī absolventi ir aicināti atbalstīt savu pirmo skolu, ziedojot grāmatas, mākslas darbus, sporta inventāru un daudz ko citu mācību procesam derīgu. Ja arī ārvalstu cēsnieku vidū ir kāds, kurš vēlētos savai skolai nosūtīt kādu dāvinājumu, Cēsinieku klubs ir gatavs veltes nogādāt īstajās rokās.

Šobrīd Cēsinieku klubs meklē sadarbības partneri ārvalstīs projekta “Baltu baznīcu Cēsīm!” ietvaros, kas uzsākts jau pirms vairākiem gadiem un rezultātā kopīgi piesaistīt fondu un grantu līdzekļus, lai atjaunotu kaļķa apdarē tapušu dievnamu Cēsu pilsētā – Cēsu Sv. Jāņa baznīcu, kam nepieciešama fasādes restaurācija. Tā ir nozīmīgs 12.gadsimta arhitektūras un kultūrvēsturiskais piemineklis Cēsu vēsturiskajā centrā. Sadarbība iecerēta kā starptautiska izglītības apmaiņas programma, kuras ietvaros sadarbības partnera speciālisti apgūtu šādu dievnamu restaurācijas prasmes Cēsīs, piesaistot Gotlandes universitātes profesionāļus kaļķa apdares tehnikā un restaurācijā.

Liela daļa no šīm aktivitātēm tiek īstenota NVO darbības atbalsta programmas ietvaros ar nosaukumu “Atbalsts pilsoniskās sabiedrības attīstībai Cēsu novadā”, kuru finansiāli atbalsta Īslande, Lihtenšteina un Norvēģija EEZ finanšu instrumenta ietvaros, kā arī Norvēģijas valdības divpusējā finanšu instruments un Latvijas valsts ar Sabiedrības integrācijas fonda atbalstu.

Cēsnieki, kuriem interesē sakaru uzturēšana ar Cēsīm un Cēsinieku klubu, ir aicināti saziņai ar biedrību izmantot e-pasta adresi cesinieku.klubs@cesis.lv, iepriekš atsūtot savus kontaktus. Cēsinieku klubs piedāvā saņemt regulāru informāciju par biedrības aktivitātēm elektroniskā izdevumā, kas reizi ceturksnī tiek izsūtīts pa e-pastu.

Vairāk par biedrību var uzzināt Cēsu mājas lapā www.cesis.lv, sadaļā “Cēsinieku klubs”.

Cēsinieku klubs

Cēsinieku kluba biedri 2009. gada vasarā kādā no biedru sanāksmēm Rīgā, Andrejostā. Kluba biedri regulāri satiekas Rīgā, taču savā pulkā labprāt uzņemtu arī ārvalstīs dzīvojošos cēsniekus, kas vēlas uzturēt saikni ar Cēsīm. (Foto: Māris Buholcs)

4 thoughts on “Biedrība Cēsinieku klubs meklē bijušos cēsniekus ārpus Latvijas

  1. Cik man zinams, mans vectevs praverst Arturs Voitkus bija drauzdes macitajs viena Cesis baznica, vina dels macitajs (mans Tevs) macitajs Verners Voitkus beidza Cesis vidusskolu un ari spele ka vartusargs Cesis futbol kluba kadu laiku. Mans krustev pravests Arturs Voitkus, ja nemaldos ir ari no Cesim. Mana masica Maruta Voitkus-Lukins loti interestejas par sim lietam, ta iespejams kad Jus kautkadu vesti no vinas jau esat sanemusi.Vienadi vai otradi man interesetu kaut kadu kontaktu ar kadu Cesnieku uzturet, ja kads vel ir dzivs kas Voitkus vardu vel atceras jeb ir dzidejis.

  2. Labdien! Ieraugot Jūsu komentāru, iedomājos, ka varbut sev noderigu varat atrast mūsu Cesu Sv. Jana draudzes majas lapa – http://www.cesujana.lelb.lv. Tur sadala draudzes vesture ir pieminets Jusu vectevs Arturs Voitkus. Baznicas sakristeja redzams ir vina portrets.Gruti sobrid teikt vai ir kads, kas vinu atceras, vai redzejis. Ja ir jautajumi, lūdzu vaicajiet!

  3. Mans tevs ar diviem braliem uzauga Cesu rajona. Mans tevs ir Vitolds Evele. Brali ir Elmars Evele un Maigonis Evele. Vini vecaki (mans vecmama un vectevs) bija Martins un Minna Evele.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *