Trimdas mākslas lielizstāde Rīgā

Klāva Sīpoliņa fonds 1981. gadā Ārzemju mākslas muzejā Rīgā sarīkoja pirmo trimdas mākslas skati. Kopš tā laika Latviešu Nacionālajā mākslas muzejā (LNMM) izveidojusies skaitliski nozīmīga kolekcija, kurā pārstāvēti apmēram 100 mākslinieki no ASV, Austrālijas, Austrijas, Kanādas, Lielbritānijas, Vācijas un Zviedrijas.

Cik daudz Latvijā cilvēks, kuru patiešām interesē kultūras joma, zina par trimdā radīto tautiešu mākslu? Domājams, ka ne pārāk. Zina klasiķus Annusu, Toni, Libertu, Kalmīti un Vidbergu, zina Dainu Dagniju, Lari Strunki un Raimondu Staprānu, kuriem bijušas izstādes Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā.

2010. gadā Igaunijas mākslas muzejs KUMU īstenoja vērienīgu izstādi „Igauņu māksla trimdā”, kas piesaistīja milzīgu skatītāju uzmanību un kuras katalogs ieguva Igaunijas Nacionālās bibliotēkas balvu „Gada skaistākā grāmata”. Kaimiņu notikums no jauna apliecināja tēmas aktualitāti un nostiprināja domu rīkot izstādi „Latviešu māksla trimdā” 2013. gada pavasarī un vasarā LNMM izstāžu zālē „Arsenāls”.

Iecerēts izdot apjomīgu katalogu, kas atstātu liecību mākslas vēsturei un turpmākai pētniecībai. Laika gaitā no mākslinieku un kolekcionāru dāvinājumiem, kā arī retiem pirkumiem ir izveidojusies stilistiski un tematiski daudzveidīgs krājums. Austrāliju pārstāv Lidija Dombrovska Larsena, Mārtiņš Gauja, Haralds Norītis, Venita Salnāja, Imants Tillers, Reinis Zusters, Kanādu – Ēriks Dzenis, Visvaldis Reinholds, Ilgvars Šteins, Jānis Zuntaks.

Amerikas Savienotās Valstis pārstāv Annusu dzimta, Voldemārs Avens, Laimons Eglītis, Jānis Kalmīte, Fridrihs Milts, Ģirts Puriņš, Gerda Roze, Raimonds Staprāns, Edvīns Strautmanis, Sigurds Vīdzirkste un Eiropu – Kārlis Neilis, Niklāvs un Laris Strunkes, Juris Soikans, Leo Janis Briedītis, Laimonis Mieriņš, Valdemārs Tone, kā arī virkne citu autoru.

Izstādi varētu uztvert kā diasporas kultūras apzināšanu, kā iepazīstināšanu ar mītnes zemēs redzamiem, bet Latvijā ne visai pazīstamiem vārdiem, to var arī nosaukt par būtisku latviskās identitātes meklējumu šķautni.

LNMM vēršas ar lūgumu atbalstīt izstādi „Latviešu māksla trimdā” un arī tā krājuma veidošanu gan ar mākslas darbiem, gan finansiāli, gan ar dokumentālo materiālu:

• Kaut arī izstādi papildinās eksponāti no topošā Cēsu Trimdas mākslas muzeja un privātām kolekcijām, tomēr joprojām daudzu mākslinieku daiļrade ir skopi pārstāvēta, vai arī nemaz. Īpaši LNMM interesē jaunāko paaudžu mākslinieku darbi, kuri māksliniecisko izglītību guvuši mītnes zemēs.

• Apjomīga kataloga izdošanai daļa līdzekļu ir jau iegūta, taču lūdzam privātpersonas, trimdas fondus un organizācijas ar ziedojumiem atbalstīt tā izdošanu.

• Katalogam būtisks ir dokumentālais materiāls – fotogrāfijas (arī digitālā versijā) kā laikmeta liecības, kas atspoguļo ne tikai māksliniekus, bet arī radošo procesu un vidi.

Latvijas Nacionālais mākslas muzejs ir lielākā latviešu mākslas krātuve pasaulē, kas pilda savu misiju apzināt un uzkrāt izcilāko mākslinieku radītās vērtības ne tikai savā zemē, bet arī ārpus tās robežām, kur mīt tautas radošais gars.

Ar jautājumiem par izstādi lūgums vērsties pie kuratores Dr.art. Daces Lambergas, Krišjāņa Valdemāra iela 10a, Rīga LV 1010, Latvijas Nacionālais mākslas muzejs Telefons +37167357404, mobīlais telefons +37129437163 un epastsdace.lamberga@lnmm.lv

Latvijas Nacionālā mākslas muzeja direktore Māra Lāce

 

 

image

Viena no gleznām, kas jau ir daļa no LNMM kolekcijas: Ludorfs Liberts – Vēlā vasarā. Avēnija Ņujorkā. 20.gs. 50. gadi. Foto sagādājis LNMM.

One thought on “Trimdas mākslas lielizstāde Rīgā

  1. Ļoti teicams, vērtīgs un nepieciešams pasākums lai atšķeltā Latvijas kultūras daļa atgriežās tur kur viņai bij jābūt.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *