Eslingenā, Vācijā atklāj Dziesmu svētkus “Eslingenas Dziesmu svētkiem 70”

No 16. līdz 18. jūnijam Eslingenā, Vācijā, norisinās vērienīgs pasākums “Eslingenas Dziesmu svētkiem 70”, kuru apmeklēs Ārlietu ministrijas speciālo uzdevumu vēstnieks diasporas jautājumos Atis Sjanīts. Šajā laikā latvieši pieskandinās pilsētas ielas un koncertzāles, svinot Eslingenas dziesmu svētku 70. gadadienu.

Diasporas vēstnieks A. Sjanīts apmeklēs svētku pasākumus, aicinot dalībniekus glabāt latviešu valodu un kultūru tāpat, kā tas daudzu desmitu gadu garumā izdevās trimdiniekiem, kas, pulcējoties Eslingenā, dejoja un dziedāja pirms 70 gadiem. Svētku norisē piedalīsies arī Latvijas vēstniece Vācijā Elita Kuzma, kura teiks uzrunu svētku atklāšanas pasākumā.

Tieši Eslingenā tūlīt pēc kara tika izveidota lielākā latviešu bēgļu nometne Vācijā, kurā vienviet uzturējās ap 7000 latviešu. Par spīti grūtībām latvieši ātri attīstīja plašu kultūras dzīvi, 1947. gadā sarīkojot pirmos trimdas dziesmu svētkus.

Šogad pilsētā trīs dienas valdīs īpaša gaisotne, piedāvājot vairāk nekā desmit pasākumu, to vidū svētku gājienu, koru un deju kolektīvu koncertus, kā arī dziesmu spēles „Eslingena” izrādi, kurā piedalīsies teju 60 dalībnieku no astoņām valstīm. Kopā svētkos pulcēsies vairāk nekā 700 dziedoši un dejojoši latvieši. Svētku laikā notiks arī tikšanās ar bijušajiem un esošajiem eslingeniešiem, kā arī grāmatas „Atmiņas par Eslingenu” atklāšana.

Ārlietu ministrija sadarbojas ar pasākuma „Eslingenas Dziesmu svētkiem 70” organizētājiem, sniedzot atbalstu deju lielkoncerta „Latviešu danči” norisei. Eslingenas dziesmu svētkos piedalīsies šo svētku patronese un eksprezidente Vaira Vīķe-Freiberga, kā arī kultūras ministre Dace Melbārde.

 

 

One thought on “Eslingenā, Vācijā atklāj Dziesmu svētkus “Eslingenas Dziesmu svētkiem 70”

 1. Latvijas Televīzija piedāvās pirmizrādi – Kultūras raidījumu redakcijas veidoto dokumentālo filmu “Eslingenas stāsti”

  Latvijas 99.dzimšanas dienas priekšvakarā, 17. novembrī, Latvijas Televīzija saviem skatītājiem piedāvās pirmizrādi – LTV Kultūras raidījumu redakcijas veidoto dokumentālo filmu “Eslingenas stāsti”. Tā LTV1 ēterā būs plkst.21.15.

  Filmas režisors ir Juris Sējāns, scenārija autore un redaktore Sandra Kiršberga, bet vadošais operators Edgars Bite.

  Nelielā Dienvidvācijas pilsētiņa Eslingena, kas atrodas Nekāras upes krastā, 2. Pasaules karā nebija daudz cietusi un kļuva par patvērumu ap 7000 latviešu, kuri 1944. gadā devās bēgļu gaitās, baidoties no padomju okupācijas. Kara beigās Eslingenā ienāca franču karaspēks, bet vēlāk amerikāņu armija. Rietumu sabiedrotie bēgļus izvietoja nometnēs un vairākums no viņiem ieguva pārvietoto personu – DP (Displaced Persons) jeb „dīpīšu” statusu.

  Laiks, kuru latviešu bēgļi pavadīja Eslingenā, bija aizraujošs, neraugoties uz skarbajiem dzīves apstākļiem. Šeit vienviet atradās latviešu inteliģences zieds – aktieri, režisori, mākslinieki, rakstnieki un mūziķi, un tieši šeit veidojās latviskās kultūras pamati svešumā. Izdoto grāmatu apjoms bija iespaidīgs, notika vērienīgas tēlotājmākslas izstādes, mākslas virsotnes sasniedza Eslingenas teātris.

  Tā bija vide, kurā auga un skolojās leģendārais Čikāgas piecītis Alberts Legzdiņš. Šeit piedzīvotais ir pamatā viņa kopdarbam ar Lolitu un Andri Ritmaņiem – dziesmu spēlei „Eslingena”. Tās jauniestudējums kļuva par kulmināciju Eslingenas Dziesmu svētkos, kurus šovasar veidoja latviešu diasporas kopienas entuziasti.

  Spilgtākās atmiņas:

  „Eslingenas stāsti atklāj latviešu 2. Pasaules kara bēgļu dzīvi nometnēs, kurās viņi mācījās pieticību, pacietību un pateicību,” atzīst Eslingenas Dziesmu svētku 2017 veidotāja Laura Putāne.

  „Viņiem varbūt bija viena smalka tasīte, kas paņemta līdzi no Latvijas, bet viņi mācēja uzklāt galdu, saglabājot savu dzīves stilu un pašcieņu”, atceras mācītājs Ernsts Elmārs Rozītis.

  Eslingenas fenomens ir tās inteliģence. Tieši šeit veidojās latviskās kultūras pamati svešumā. Leģendārais Čikāgas piecītis Alberts Legzdiņš atceras: „Tik daudz mākslinieku, aktieru, mūziķu kopā. Viņi visi izbira vienuviet kā no viena liela priekšauta.”

  „Latvieši ir izkaisīti pa visu pasauli, un mēs nedrīkstam dalīt nāciju daļās – mēs un jūs. Mums visiem jāturas kopā”, tā saka mūzikla „Eslingena, Eslingena …” mūzikas autore Lolita Ritmane.

  Patīkamu skatīšanos kopā ar Latvijas Televīziju!

  Papildinformācija:
  Edgars Lākutis
  LTV Komunikācijas speciālists
  Tālr. 67200751
  Mob. 29644138
  E-pasts: edgars.lakutis@ltv.lv

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *