No 2014.gada novembra tīmeklī pieejama jauna mājas lapa bērniem mazputnins.lv. Mājas lapas veidotājs ir Muzejs un pētniecības centrs „Latvieši pasaulē” (LaPa), kas Latvijā sevi pierādījis ar vairākiem veiksmīgiem projektiem, līdz šim pamanītākais bija izstāde „Latvieša koferis” Stūra mājā, Rīgā.
Mājas lapas mērķis ir veicināt latviešu valodas un kultūras apguvi latviešu bērnu vidū, īpaši to, kas dzīvo ārpus Latvijas. Mājas lapas saturs piemērots pirmsskolas un sākumskolas vecuma bērniem, kas jau pazīst burtus un ciparus. Mazputnins.lv piedāvā vecākiem kopā ar bērniem rotaļīgā veidā trennēt lasītprasmi un rakstītprasmi.
Mājaslapā pieejamas izdrukājamas lapas ar uzdevumiem un krāsojamiem zīmējumiem, kā arī datorspēles, kas darbojas planšetdatoros un viedtālruņos. Datorspēles stāsta par Latvijas zivīm, puķēm, kokiem, putniem, vēsturi un ģeogrāfiju. Četru datorspēļu pamatā ir latviešu tautas mīkla un vienā latviešu valodas alfabēts.
Mazputniņš bija vienīgais regulārais izdevums bērniem, kas dzīvoja ārpus Latvijas. Tas iznāca no 1959. līdz 1994. gadam ASV un Kanādā. Mazputnins.lv ir žurnāla atdzimšana jaunā veidolā.
Projekta finansiālie atbalstītaji ir Latviešu Fonds (LF), Pasaules brīvo latviešu apvienības (PBLA) Izglītības padome un Amerikas latviešu apvienības (ALA) Izglītības nozare.
Mājaslapas mērķauditorija ir Latvijā un ārpus Latvijas dzīvojoši bērni vecumā no 5-12 gadiem, kā arī vecāki un skolotāji.
Informē Muzeja un pētniecības centrs “Latvieši pasaulē” pārstāve Kristīne Jansone
Tālāk seko intervija ar Mazputnins.lv projekta koordinatori, Kristīni Jansoni.
Latvians Online: Vai Tu jau par žurnālu “Mazputniņš” kaut ko zināji, pirms sāki šo projektu vadīt?
Zināju, bet tikai pateicoties tam, ka strādāju Lapas (Muzejs un pētniecības centrs “Latvieši pasaulē”) birojā, mums birojā bija žurnāla eksemplāri, un muzeja darbiniece Marianna bija stāstījusi, ka viņai tie žurnāli ir ļoti mīļi no bērnības un ka tagad viņa materiālus no tiem izmanto, lai mācītu saviem bērniem lasīt. Viņa ņēma un kopēja fragmentus no Mazputniņiem, lai mācītu savus bērnus. Tā arī radās ideja, ka tas ir ļoti labs izglītojošs materiāls arī tagad, ko vajag kaut kādā veidā popularizēt.
Latvians Online: Kādi bija priekšstati par šo vēsturisko žurnālu? Vai tie palika tādi paši, vai mainījās?
Es savā prātā Mazputniņu uzreiz salīdzīnāju ar savas bērnības žurnālu Zīlīte.
Tagad protams priekšstats ir mainījies, es to visu redzu kā nozīmīgu daļu trimdas vēstures. Ļoti nozīmīgu materiālu trimdas bērnu izglītošanā, latviskuma uzturēšanā, bet ne tādā uzspiestā veidā, bet ļoti krāsainā, rotaļīgā, bērniem patīkamā. Mani ļoti sajūsmināja Mazputniņa vēstures pētīšanas process, kad atklāju, ka autori bija daudzas ievērojamas personas, piemēram, Anšlavs Eglītis, kas rakstīja bērnu filmu atstāstus, vai Piecīšu dalībnieks Uldis Ievāns. Ļoti interesanti bija uzzināt par mākslinieku Pēteri Purmali un iepazīt Lāčubērnus. Šķiet, ka tie komiksi pieaugušiem pat liekas smieklīgāki nekā bērniem.
Žurnāla tapšanā piedalījās vēl virkne citu nozīmīgu personību, vienkārši, Latvijā dzīvojošam cilvēkam tie tik daudz nenozīmē. Bet šķiet, ka ikviens latvietis, kas dzīvoja ASV vai Kanādā, kas kaut cik iesaistījās latviešu sabiedriskajā dzīvē ir kaut ko darījis Mazputniņa labā, vismaz kādā savas dzīves periodā. Radošākie rakstījuši stāstus un dzejoļus, praktiskākie palīdzējuši pie tehniskiem un administratīvajiem darbiem.
Latvians Online: Kādi bija izaicinājumi, veidojot spēles, atlasot vielu – tev un arī programmētājam?
Viena no grūtībam bija atlasīt tadus uzdevumus un tekstus, kas nav zaudējuši aktualitāti. Un tādus, kuros valoda nav novecojusi, bet kā izrādās, tāda materiāla ir diezgan daudz. Un dažas vietas protams nācās pamainīt, bet forma paliek. No vairākām jaukām spēlēm nācās atteikties, jo uzprogrammēt to nebūtu viegli, tehniskajās pusēs daudz neiedziļināšos. Vēl liela problēma bija tā, ka bija jātaisa programmatūrai vairāks versijas, jo planšetā, mobilāja un stacionārā datorā, katrā vietā uztaisītais izskatījās savādāk, katrai formai vajadzēja savu noformējumu, katrā bija citas kļūdas, un vēl pat tagad pie tā tiek daudz strādāts, lai visu sakārtotu.
Latvians Online: Vai Tev radās viedoklis, ka bērns, kas žurnālu lasīja pirms 30, 40 gadiem, bija līdzīgs vai atšķīrās no mūsdienu bērna?
Domāju, ka var atrast gan daudz kopīgā, gan atšķirīgā. Mūsdienu bērnam apkārt ir milzum daudz dažādu iespēju, spēļu, krāsu, video utt, Mazputniņa ar to visu jākonkurē. Tāpēc ļoti ceru, ka vecāki un skolotāji šo lapu izmantos stundās un kopā pildīs uzdevumus, jo bez tā mūsdienu bērnu uzmanību noturēt būs grūti.
Latvians Online: Vai Tu kaut ko uzzināji par trimdas laikiem, šķirstot un lasot vecos Mazputniņus?
Protams, ka daudz ko. Gan par personībām, gan procesiem, gan apjomiem, un to cik aktīva sabiedrība tā bija. Piemēram, par Austrālijas grupu Saules josta, bija jauks raksts, vienkāršā valodā.
Latvians Online: Vai, pēc Tavām domām, Mazputniņš ir viegli pielāgojams mūsu bērniem šodien?
Jā, ar palielu atlases daru, forma vēl joprojām darbojas, saturu un valodu šur tur nācās pamainīt. Īpaši jau lasīt mācīšanās prasmju uzlabošanai tie paši vien paņēmieni darbojas, iztrūkstošs burts, vai vārda vietā zīmējums, tas joprojām mazos lasītājus saista.
Latvians Online: Vai, strādājot pie projekta, radās idejas, kā vēl varētu šo žurnālu pataisīt pieejamu mūsu bērniem šodien? (ne tikai to digitalizējot, bet dodot “pievienoto vērtību”)
Jā, jau sakumā pirms šī projekta, pirmā doma bija par ceļojošu, interaktīvu izstādi, kas varētu ceļot pa diasporas skoliņām. Otra ideja, ko domājams arī realizēšu ir neliela formāta blociņš, tajā būtu gan uzdevumi, gan uzlīmes, gan krāsojami zīmējumi no Mazputniņa. Jo ļoti daudzas ilustrācijas ir augstā mākslinieciskā līmenī un arī atraktīvas, mīļas, latviskas.
Latvians Online: Kā atklāšanas pasākumā bērni uztvera un darbojās ar šo jauno mājaslapu?
Atklāšanā piedalījās aptuvēni 50 bērni un dažas audzinātājas un pāris vecāki. Atsaucība bija liela. Bērni ļoti uzmanīgi klausījās prezentāciju par mājaslapu. Ar degsmi krāsoja zīmējumus un savienoja punktiņus izdrukātajās lapās. Protams visvairāk viņiem patika minēt vārdus spēlēs. Īpaši mīklas.
Prezentācijā biju sagatavojusi ledusskapja magnētiņus ar Mazputniņa fragmentiem, zīmējumiem, vākiem, Lāčubērnu. Un konfektes Gotiņa ar īpašu dizaina papīrīti – uz kura bija nodrukāts 115 nr. vāks un uzraksts www.mazputnins.lv. Domāju, ka magnētiņi nonāks daudzu ģimeņu virtuvēs un konču papīrus arī pamanīs, tā kā Mazputniņš ir izpletis spārnus lielam lidojumam pie latviešu bērniem it visur!
© 1995-2025 Latvians Online
Please contact us for editorial queries, or for permission to republish material. Disclaimer: The content of Web sites to which Latvians Online provides links does not necessarily reflect the opinion of Latvians Online, its staff or its sponsors.
Gribu ieinteresēt manu mazdēlu Emīlu apmeklēt Mazputniņu.