Gaŗezera audzēkņu Olimpiādes akcija veiksmīga

image

GVV audzēkņi līksmo, kad NBC pārraida Baltiešu iesoļošanu Olimpiādes atklāšanas ceremonijā. Foto: Ilze M. Kalniņš.

2012. gads Gaŗezera vasaras vidusskolas skolēnu un audzinātāju atmiņās paliks ar kādu īpašu notikumu, proti, viens no nozīmīgākajiem un svarīgākajiem 2012. gada GVV audzēkņu un darbinieku panākumiem bija iniciatīvas uzsākšana saistībā ar Londonas Olimpiskajām spēlēm. Pateicoties ģeogrāfijas skolotāja Arta Inkas ierosinājumam un piesaistot latviešu valodas skolotāju Zandu Vēveri, kopā ar GVV Skolēnu padomi tika uzsākta akcija “Pārraidiet Baltijas valstis Londonas olimpiskajās spēlēs”.

GVV skolēni un darbinieki nosūtīja NBC vadībai atklātu vēstuli, ko parakstīja 168 atbalstītāji, lai mudinātu „National Broadcasting Company” (NBC) mainīt tās ilggadējo praksi, ignorējot Baltijas valstis olimpisko spēļu atklāšanas ceremonijas tiešraidē. Audzēkņi un skolotāji lūdza nodrošināt Londonas Olimpisko spēļu atklāšanas ceremonijas pārraidē dažādību, vienādu attieksmi un pilnīgu nacionālo komandu parādes atspoguļošanu.

Turklāt GVV uzsāka akciju sociālajos tīklos, aicinot visus Baltijas valstīs dzīvojošos un viņu draugus ASV, Kanādā un citviet pasaulē sazināties ar televīzijas translācijas nodrošinātājiem NBC un pieprasīt pilnu Londonas Olimpisko spēļu atklāšanas ceremonijas pārraidi nacionālo komandu parādes laikā. Akcijas ietvaros tautieši tika aicināti nosūtīt vēstuli NBC vadībai, kā arī pievienoties GVV izveidotajām mājas lapām draugiem.lv un facebook.com, kā arī sekot brīvprātīgās atbalstītājas Katriānas Zommers ierakstiem Twitter.

Akcijas uzsākšanas iemesls bija daudzu Amerikas latviešu vilšanās un neapmierinātība ar NBC ierasto praksi, kad olimpisko spēļu atklāšanas parādes laikā Baltijas valstu komandu iesoļošana netika atspoguļota, tās vietā rādot reklāmas. Daudzi Amerikas baltieši atceras, kā 1992. gadā, tikai vienu gadu pēc neatkarības atjaunošanas, saviļņoti skatījušies Barselonas Olimpisko spēļu atklāšanu. Taču nacionālo komandu parādi bieži pārtrauca reklāmas, un Latvijas un Lietuvas komandu iesoļošana olimpiskajā stadionā netika pārraidīta. Diemžēl arī nākamajos gados pārējo Olimpisko spēļu atklāšanas ceremoniju tiešraides izraisīja līdzīgu sarūgtinājumu.

GVV akcijai nekavējoties pievienojās un to atbalstīja daudz līdzjutēju gan ASV un Latvijā, gan Vācijā, Igaunijā, Anglijā un citviet pasaulē. Liels panākums iniciatīvai bija Latvijas Olimpiskās komitejas (LOK) atbalsts, izplatot preses relīzi, kurā Ilze Āķe-Vīksne, LOK speciāliste sabiedrisko attiecību jautājumos, norādīja, ka „Latvijas Olimpiskā komiteja atbalsta ārzemju latviešu uzsākto iniciatīvu, jo iestājas pret jebkādu Olimpisko komandu diskrimināciju vai ignorēšanu atklāšanas ceremonijas un Olimpisko spēļu laikā, kā arī uzskata, ka šajā gadījumā nekādas reklāmas devēju un komercintereses nevar stāvēt pāri Olimpiskajām interesēm”.

Pateicoties LOK atbalstam, GVV Olimpiādes akcija piesaistīja preses uzmanību Latvijā un citviet. Par šo iniciatīvu vēstīja gan LTV, TV3, Radio 1, gan interneta mediji kā tvnet.lv, delfi.lv, apollo.lv, kasjauns.lv, bns.lv, leta.lv, reitingi.lv u.c. Turklāt atbalstu sniedza un GVV akciju medijos popularizēja arī citas iestādes un organizācijas kā Latvijas Institūts, Pasaules brīvo latviešu apvienība (PBLA), Amerikas latviešu asociācija (ALA), Amerikas baltiešu brīvības līga (BAFL), Latviešu fonds un, protams, Latviešu centra Gaŗezers administrācija.

Ar sajūsmu un aplausiem Gaŗezera vasaras vidusskola saņēma vēsti no NBC, kad tā dienu pirms Londonas Olimpisko spēļu atklāšanas izplatīja preses relīzi, apstiprinot, ka NBC tiešraide „ietvers katru (NBC pasvītrots) valsts delegācijas iesoļošanu atklāšanas ceremonijā”. GVV audzēkņi un darbinieki jutās patiesi gandarīti un pauda pārliecību, ka ir spējuši šo procesu ietekmēt. Par to liecināja NBC strupā atbilde vienai no GVV skolotājām: „Mēs paziņojām vakar, ka visas 204 nācijas būs redzamas NBC. Lūdzu pasakiet to saviem draugiem!” Šāda reakcija apliecināja, ka GVV uzsāktā akcija patiešām bija veiksmīga un spēja panākt šķietami nepaveicamo!

Ar nepacietību un saviļņojumu Gaŗezerā tika sagaidīta NBC Londonas Olimpisko spēļu atklāšānas pārraide. NBC turēja solījumu un pārraidīja visas valstis, taču GVV cerības viņi attaisnoja tikai daļēji. Latvijas iesoļošana tika parādīta nepilnīgi un ļoti īsu laika sprīdi. Neskatoties uz to, akcijas organizētāji bija gandarīti par paveikto un lepni, ka pēc ilgiem gadiem bija iespējams redzēt Latvijas komandas iesoļošanu olimpiskajā stadionā. Latvijas komandas parādīšanās TV ekrānā  tika uzņemta ar patiesu saviļņojumu, skaļiem aplausiem un gavilēm!

Vislielākais prieks un gandarījums Gaŗezera vasaras vidusskolas audzēkņiem un skolotājiem bija par to, ka viņi – skaitliski maza grupa – ir spējuši ietekmēt tik ievērojamu notikumu. Ar šo iniciatīvu GVV ir nesuši ne tikai skolas vārdu pasaulē, bet arī pievērsuši pasaules uzmanību mazajai Latvijai un kārtējo reizi apliecinājuši, cik svarīgi ir latviešu kopienai būt vienotai. Turklāt, uzsākot Olimpiādes akciju, 2012. gada audzēkņi un skolotāji ir turējušies pie GVV mērķa un moto: „Gaŗezers – Dievam un Latvijai!”

Vairāk informācijas: Garezera mājas lapā. Epasts:olympics@garezers.org, vai
http://www.facebook.com/BroadcastTheBalticStates
http://www.draugiem.lv/garezers-olimpiade/

image

Gaŗezera Vasaras Vidusskolas audzēkņu komanda, kas uzsāka akciju “Pārraidiet Baltijas valstis Londonas olimpiskajās spēlēs”. Foto: Ilze M. Kalniņš.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *