17. septembrī izdarīt gudru izvēli ar interneta palīdzību

Izdarīt izvēli, par ko balsot 17. septembrī gaidāmajās Saeimas ārkārtas vēlēšanās, ir sarežģīts un ļoti atbildīgs uzdevums, kas šobrīd nodarbina ļoti daudzus Latvijas pilsoņus gan Latvijā, gan arī ārpus tās.

Kā liecina jaunākais “DnB Nord Latvijas barometra” pētījums, aptuveni piektā daļa jeb 21% aptaujāto īsi pirms vēlēšanām vēl nebija izdarījuši izvēli, par ko balsot.

Lai palīdzētu vēlētājam izdarīt izvēli, par ko balsot ārkārtas vēlēšanās, vairākas sabiedriskās organizācijas, masu mediji un atsevišķu entuziastu grupas ir izveidojušas vairākus interneta portālus un rīkus, kam vajadzētu atvieglot vēlētāju izvēli par vienu vai otru partiju un vienu vai otru deputātu kandidātu.

Tā, piemēram, kopš 10. Saeimas vēlēšanām darbojas portāls www.gudrasgalvas.lv, kas paver iespēju vēlētājiem pa tiešo sazināties ar deputātu kandidātiem un uzdot viņiem sevi interesējošos jautājumus. Šis pats portāls piedāvā vēlētājiem iespēju arī “pielaikot partij”, proti, atbildot uz vairākiem kontroljautājumiem, noskaidrot, kuras partijas programma tev ir programmātiski vistuvākā.

Līdzīgu iespēju piedāvā arī šogad radītais portāls www.velesanas2011.lv, kurā vēlētājs var izlasīt un salīdzināt izvilkumus no politisko partiju programmām, un tādā veidā nonākt pie sev vissaistošākā politiskā piedāvājuma.

Pēc atbilstoša politiskā piedāvājuma atrašanas, vēlētājam būtu vērtīgi iepazīties arī ar deputātu kandidātu reputācijas datu bāzi, kas atrodams sabiedrības par atklātību “Delna” administrētajā mājaslapā www.kandidatiuzdelnas.lv. Šajā portālā vēlētājs var uzzināt par deputātu un premjera amata kandidātu līdzšinējiem aizdomīgajiem darījumiem, šo personu ienākumiem, aizņēmumiem un aizdevumiem.

Plašāku sociālpolitisko norišu analīzi piedāvā sabiedriskās politikas portāls www.politika.lv, kurā atrodama politisko partiju programmu un līdzšinējās darbības analīze. Tāpat atsevišķa vēlēšanām veltīta sadaļa ir izveidota portālos www.ir.lv un www.diena.lv, kas piedāvā jaunākās ziņās, inforgrafikus, politisko partiju reitingus un notikumu apkopojumu, kas saistās ar dažādu politisko spēku līdzšinējo darbību un piedāvājumu ārkārtas vēlēšanās.

Cerams, ka šie un citi portāli palīdzēs Latvijas pilsoņiem izdarīt izvēli! Gudru izvēli!

Ilze Garoza is a diaspora researcher. She has a Master's degree in Education Leadership and Administration from the University of Minnesota. She has received scholarships from the American Latvian Association and the Association for the Advancement of Baltic Studies.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *